Een van de redenen dat Noord-Italië zo’n aantrekkelijke vakantiebestemming is: je vindt hier tal van mooie meren. Het Comomeer is dé bestemming voor levensgenieters, om maar iets te noemen, met langs de oevers sfeervolle hotels en charmante dorpjes. De regio rondom het Gardameer trekt juist heel veel actieve vakantiegangers; zeker in het noorden bij Riva del Garda kun je fantastisch wandelen, fietsen en klimmen. Het Lago Maggiore staat dan weer bekend om haar spectaculaire schoonheid en heeft eigenlijk elk type reiziger wel iets te bieden. En dan heb ik het nog niet eens gehad over het Meer van Lugano, het Iseomeer of een van die andere mooie meren in Italië waar je vakantie kan vieren aan het water.
Hoe dan ook: voor deze blog concentreer ik me op de grote drie Italiaanse meren: het Gardameer, het Comomeer en het Lago Maggiore. Want welke is nou het leukst voor een vakantie in Italië? Hopelijk kun je na het lezen van onderstaand artikel een keuze maken.
GARDAMEER
Op vakantie naar het GardameerLaat ik beginnen met het grootste en populairste meer in Noord-Italië: het Gardameer. Ik ben er inmiddels een paar keer geweest en ik begrijp de aantrekkingskracht wel. Hier komen sfeervolle dorpjes, stadjes vol bezienswaardigheden én de leukste outdooractiviteiten samen. Je kunt uitgebreid langs de waterkant flaneren en Aperol Spritz drinken óf je trekt je sportschoenen aan en gaat klimmen, hiken, fietsen of iets anders actiefs doen. Ik kies zelf graag voor een combinatie van die twee. Overdag een via ferrata doen, suppen op het meer of een fietstocht maken, en ’s avonds in mijn mooiste jurk neerstrijken met een lekker wijntje binnen handbereik.
- Het Gardameer ligt op 1175 kilometer van Nederland (gerekend vanaf Utrecht), voor de reis moet je minstens 13 uur uittrekken.
- Aan de oostkant van het meer heb je tijdens een roadtrip de beste uitzichten, aan de westkant reis je namelijk vaak door tunnels.
- Er valt ontzettend veel te doen aan het Gardameer. Je kunt uitstapjes maken naar mooie stadjes aan de waterkant, zoals Lazise en Sirmione. Maar ook in de directe omgeving van het meer kun je een hoop leuke activiteiten ondernemen: ga bijvoorbeeld wijn proeven of maak een wandeling door de heuvels.
.
![Gardameer, Italië](https://www.expeditieaardbol.nl/wp-content/uploads/Italie-Vakantie-Gardameer.jpg)
Leuk om te doen aan het Gardameer:
- De stad Verona ligt naast het Gardameer en is daarom een leuke en makkelijke bestemming voor een dagtrip. Je zou eventueel ook zelfs een dagje naar Venetië kunnen gaan.
- Vanuit Riva del Garda rijd je binnen een kwartier naar het Lago di Tenno, een felblauw meertje dat net wat warmer is dan het Gardameer. Je kunt hier heerlijk zwemmen, suppen en luieren langs het strand.
- Actieve vakantiegangers kunnen het best een vakantie boeken aan de noordkant van het meer, want rondom outdoorstadje Arco valt een hoop te doen. Huur een mountainbike, boek een canyoning tour of doe een via ferreta.
- Rondom het Gardameer wordt wijn verbouwd. Met name in het zuidoostelijk deel van het meer kun je lekkere wijnen proeven.
.
Overnachten aan het Gardameer
1. Camping Maroadi ➞ Gezellige camping voor sportieve vakantiegangers, aan de noordkant van het Gardameer bij Torbole
2. Grand Hotel Liberty ➞ Heerlijk luxe hotel in Riva del Garda met eigen zwembad en uitgebreid ontbijtbuffet
3. Natuurhuisje in Gargnano ➞ Modern vakantiehuisje met spectaculair uitzicht aan de linkeroever van het Gardameer
LAGO MAGGIORE
Op vakantie naar het Lago MaggioreHet Lago Maggiore ligt deels in Zwitserland en is daarom vanuit Nederland net iets minder ver rijden dan het Gardameer. Toch is het ondanks de gunstige ligging niet populairder. Waar dat precies aan ligt is onduidelijk, want dat het Lago Maggiore een fijne vakantiebestemming is moge duidelijk zijn. Je vindt hier lekker veel strandjes, ruim opgezette campings en beeldschone dorpjes langs de oevers. En als je houdt van watersporten, dan kun je hier goed kajakken, windsurfen of suppen. Genoeg te zien en te doen dus. En niet alleen de dorpjes langs het Lago Maggiore zijn mooi om te zien: de met sneeuw bedekte bergtoppen op de achtergrond maken het plaatje af.
- Het Lago Maggiore ligt op 1000 kilometer van Nederland (gerekend vanaf Utrecht), voor de reis moet je minstens 11 uur uittrekken.
- Tot de mooiste dorpjes van het Lago Maggiore worden onder andere Stresa, Verbania en Cannobio gerekend. Aan de Zwitserse kant van het meer kun je bovendien een bezoek brengen aan Locarno. Houd er wel rekening mee dat de prijzen in Zwitserland een stuk hoger liggen dan in Italië.
- Er liggen verschillende eilandjes in het Lago Maggiore, waarvan de Isole Borromee het meest bekend zijn. Ze dienden oorspronkelijk als buitenverblijf van een vooraanstaande familie, maar zijn inmiddels deels opengesteld voor publiek. Het is leuk om deze eilandjes te bezoeken tijdens een dagtrip vanuit Stresa of Verbania.
.
![Lago Maggiore, Italië](https://www.expeditieaardbol.nl/wp-content/uploads/Italie-Lago-Maggiore.jpg)
Leuk om te doen aan het Lago Maggiore:
- Maak een wandeling van Cannobio naar de Orrido di Sant’Anna. De route naar dit mooie kerkje is heel mooi en onderweg kun je afkoelen tijdens een duik in het frisse water.
- Boven Verbania ligt het Nationaal Park Val Grande. Het is een van de grootste natuurgebieden van Italië en uitstekend met de auto bereikbaar. Je kunt hier tal van mooie wandeltochten maken.
.
Overnachten aan het Lago Maggiore
1. Camping Eden ➞ Schaduwrijke camping met klein zwembadje en privéstrand, mogelijkheid om te watersporten in de buurt
2. Residence Hotel Antico Verbano ➞ Studio’s en appartementen met eigen keuken en perfecte ligging aan het Lago Maggiore
COMOMEER
Op vakantie naar het ComomeerTijdens een vakantie aan het Comomeer is het een kwestie van zien en gezien worden. Dat wil zeggen: dure auto’s op de weg rondom het meer en luxe privéjachten op het water zelf. Dit is van de grote Noord-Italiaanse meren verreweg de meest mondaine bestemming en menig beroemdheid heeft een villa langs de oevers. Als vakantieganger hoef je daar trouwens nauwelijks iets van te merken, want er zijn genoeg leuke en betaalbare accommodaties te vinden. Hoe een gemiddelde vakantie aan het Comomeer eruit ziet? Bootje varen, zwemmen in het meer en uitstapjes maken naar stadjes vol bezienswaardigheden zoals Como en Bellagio. Meer heb je eigenlijk niet nodig.
- Het Comomeer ligt op 1000 kilometer van Nederland (gerekend vanaf Utrecht), voor de reis moet je minstens 11 uur uittrekken.
- De wegen langs het Comomeer zijn smal en autorijden kan hier soms een uitdaging zijn. Zéker als je een grote auto hebt.
- Kies bij voorkeur een accommodatie met eigen parkeergelegenheid, want met name in de dorpjes is er beperkt plek.
- Je rijdt hier vanwege de hoge bergen minder makkelijk naar bezienswaardigheden in de omgeving dan bijvoorbeeld bij het Gardameer.
- Menagio, Bellagio en Varenna worden vaak de mooiste dorpjes langs het Comomeer genoemd. Tijdens een vakantie aan het meer zit je eigenlijk altijd wel bij een daarvan in de buurt.
- Tip: via de ANWB kun je een 8-daagse autovakantie naar het Comomeer boeken vanaf € 420 p.p.
.
![Comomeer, Italië](https://www.expeditieaardbol.nl/wp-content/uploads/Italie-Comomeer.jpg)
Leuk om te doen aan het Comomeer:
- Wil je een dagtrip maken? Vanuit de stad Como is het een uur reizen naar Milaan. Afhankelijk van waar je precies zit, is het leuk om een uitstapje te maken.
- Het middeleeuwse dorpje Nesso ligt precies tussen Como en Bellagio en is vooral vanaf het water een plaatje om te zien. Als je een bootje huurt is het zeker de moeite waard om langs het beroemde bruggetje van Nesso te varen.
- Houd je van wandelen? Een van de mooiste routes is de Greenway del Lago di Como, een vrij pittige hiken van zo’n 10 kilometer lang. Je vindt dit pad aan de westkant van het meer, tussen de steden Colonno en Giante.
.
Vakantie aan het Comomeer
1. Camping Magic Lake ➞ Kleinschalige camping in het noorden van het Comomeer, direct aan het water
2. Hotel Helvetia ➞ Nette kamers, grandioos uitzicht en eigen opgang naar het meer
3. Appartement in Nesso ➞ Ruim appartement met prachtige tuin en vrijwel direct aan het water
Meer tips voor een vakantie naar Italië? Deze blogs vind je misschien ook interessant:
• 12 x de mooiste plekken aan het Gardameer
• Route en planning: 3 weken rondreizen door Noord-Italië
• Lekker eten aan het Gardameer: 6 adresjes om te onthouden
• Tips voor Nesso, een van de mooiste dorpjes aan het Comomeer